titulka  | mapa stránok  | kontakt
facebook icon wikipedia icon rss icon

Navigácia:   Titulka  >  OBNOVA HRADU ŠEBEŠ

OBNOVA HRADU ŠEBEŠ

06.04. 2012

Od 2.mája sa začala obnova hradu Šebeš v obci Podhradík.

Realizuje ju 5 ľudí – dvaja pracovníci z Prešova, dvaja z Vyšnej Šebastovej a jeden domáci obyvateľ. Cieľom v rámci projektu je prístupniť a oživiť  hrad v Podhradíku a tým aj oboznámiť verejnosť s jeho existenciou a zatraktívniť túto oblasť Slánskych vrchov a podporiť turistický ruch v regióne. Mnohí obyvatelia Prešova a blízkeho okolia o hrade v tejto obci nevedia. Ďalšími zámermi je následná starostlivosť o hradnú lokalitu, propagácia Prešovskej hradnej cesty a príprava sprievodných podujatí.

Začali sme s presekávaním prístupových ciest na hrad a úpravou hradného vrchu. Vystrihávame náletové dreviny a likvidujeme suché drevo. Pripravujeme tým lokalitu aj na archeologický prieskum, ktorý sa onedlho začne.

Už počas dvoch týždňov sa objavili prvé hradné tajomstvá – nápisy na skalách, záseky a diery do skál na drevené trámy, zvyšky hradného múru. Začínajú sa ukazovať pekné skalné útvary – kamenné moria, priekopy a zaujímavo tvarované skaly. V hornej časti hradu sa nachádza infotabuľa s krátkou históriou hradu a mapou okolia.Od veží na vrchu kopca je veľmi pekný výhľad na Šarišský a Kapušiansky hrad a Stráže. Všetci návštevníci sú vítaní, príďte sa pokochať výhľadom na okolie a poobzerať odkryté zákutia hradného kopca!